Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
 • TAB - Kolejny element
 • SHIFT + TAB - Poprzedni element
 • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
 • SHIFT + ALT + H - Strona główna
 • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
 • SHIFT + ALT + 1 do 6 - Wybór menu
 • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Namysłów Zielony Powiat

Ziemia Namysłowska jest krainą pięknych lasów, krajobrazów i zabytków. Jest to region zróżnicowany krajobrazowo i gospodarczo, a jego perłą jest 750 letni Namysłów. Niemal cały Powiat leży w obrębie Równiny Oleśnickiej.

W krajobrazie uwydatnia się różnica między terenami bezleśnymi na północy, a lesistą częścią południową. Rozległe lasy, Bory Namysłowskie, są pozostałością pierwotnej puszczy.

 

 

Jedną z charakterystycznych cech krajobrazu na południu regionu są piaszczyste wzniesienia. Okazałe, a zarazem malownicze wały morenowe cieszyły się szczególnie dużym zainteresowaniem człowieka już od czasów mezolitu (10000-4200 lat p.n.e.); zakładano tu obozowiska oraz osady. Suche, dobrze nasłonecznione, położone w pobliżu wody i obfitujących w zwierzynę lasów pagórki, stanowiły atrakcyjny teren dla starożytnych rolników, hodowców i myśliwych. Najwięcej wzniesień znajduje się w okolicy Świerczowa i Dąbrowy Namysłowskiej.

Zobacz mapę powiatu:

Brak opisu obrazka

Ziemia Namysłowska kryje w sobie wiele propozycji dla turystów ciekawych świata, który ich otacza.

 

STOBRAWSKI PARK KRAJOBRAZOWY

Brak opisu obrazka Stobrawski Park Krajobrazowy jest zieloną wizytówką Powiatu Namysłowskiego. Rozciąga się na obszarze aż 52 tys. hektarów i obejmuje tereny należące do 14 gmin, w tym: Namysłowa, Pokoju, Świerczowa i Domaszowic. Rozległe kompleksy leśne stanowią niemal 80 % powierzchni parku. Jest to najmłodszy park krajobrazowy Województwa Opolskiego.

Utworzony w 1999 r. stanowi doskonałe uzupełnienie górskiego w swym charakterze Parku Krajobrazowego Gór Opawskich oraz wyżynnego Parku Krajobrazowego Góry św. Anny.

Zobacz mapę parku:

Brak opisu obrazka

Na terenie Parku występuje 50 gatunków roślin chronionych oraz około 140 gatunków roślin rzadkich. Zobaczyć tu można storczyki, długosza królewskiego, kotewkę orzech wodny, lilie złotogłów, wawrzynka wilczełyko, a także rosiczkę okrągłolistną. Świat zwierząt reprezentuje ponad 220 gatunków chronionych zwierząt (w tym 140 gatunków ptaków, a wśród nich znajduje się  21 gatunków globalnie zagrożonych). Obserwować tu można kormorana, orła bielika, wydrę, bobra, a nawet niezwykle barwnego zimorodka. Przy odrobinie szczęścia, w czasie jednego spaceru spotkać możemy wiele gatunków motyli i ważek. Występuje tu największa ważka europejska - husarz władca którą łatwo rozpoznać po wielkości i błękitno-zielonej barwie.

 • Wędrówka przez bory - ścieżka w okolicach Ładzy

  Brak opisu obrazka
  Ścieżka położona na terenie gmin Pokój, Dobrzeń Wielki i Popielów, w powiecie opolskim i namysłowskim, w Nadleśnictwie Kup. Ścieżka ma dwa warianty. Wariant rowerowy rozpoczyna się przy budynku siedziby SPK, długość wynosi 13,5 km. Wariant pieszy rozpoczyna się przy szosie Ładza - Popielów i kończy się w Ładzy - długość 4,5 km. Więcej informacji (opis+mapa)
  Data publikacji: 07-10-2011 09:04
 • Śródleśne łąki - ścieżka między Dąbrówką Dolną a Zawiścią

  Brak opisu obrazka
  Ścieżka rowerowa położona na terenie gminy Pokój, w Powiecie Namysłowskim, w Nadleśnictwie Kluczbork. Początek i koniec ścieżki znajduje się w Dąbrówce Dolnej. Długość trasy wynosi około 10 km. Więcej informacji (opis+mapa)
  Data publikacji: 07-10-2011 08:59
 • Podglądamy ptaki -Ścieżka między Starościnem a Kuźnicą Dąbrowską

  Brak opisu obrazka
  Ścieżka rowerowa położona na terenie gminy Świerczów, w Powiecie Namysłowskim. Początek i koniec ścieżki znajduje się w centrum Starościna. Długość trasy wynosi około 11 km. Szosa, którą poprowadzono część ścieżki, charakteryzuje się małym natężeniem ruchu. Więcej informacji (opis+mapa)
  Data publikacji: 07-10-2011 08:53
 • Ścieżka w okolicach Krzywej Góry

  Brak opisu obrazka
  Ścieżka o długości 5 km prowadzi doliną Budkowiczanki przez teren stanowiący mozaikę łąk, lasów i wydm. Jest dogodnym miejscem do obserwacji ptaków drapieżnych, a jej dodatkową atrakcją jest dobrze zachowane średniowieczne grodzisko. Więcej informacji (opis+mapa)
  Data publikacji: 07-10-2011 08:49
Wersja XML