Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 6 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Obchody 100-lecie plebiscytu na terenach powiatu namysłowskiego

Brak opisu obrazka

20 marca 2021 roku mija dokładnie 100 lat od plebiscytu górnośląskiego przeprowadzonego na mocy artykułu 88 Traktatu Wersalskiego. Z okazji tej rocznicy w dniu wczorajszym w Domaszowicach odbyły się uroczystości mające upamiętnić to wydarzenie.

Brak opisu obrazka

Delegacje złożone z przedstawicieli władz samorządowych, instytucji kulturalnych oraz stowarzyszeń z terenu naszego powiatu złożyły kwiaty, aby upamiętnić to wydarzenie. W uroczystościach uczestniczyła także delegacja powiatu, którą reprezentowali Starosta Namysłowski Konrad Gęsiarz, Przewodniczący Rady Powiatu Namysłowskiego Andrzej Michta oraz Radny Powiatowy Pan Antoni Sobiegraj.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie na uroczystości Gminie Domaszowice

*****

Brak opisu obrazka

Nie wszyscy z Mieszkańców naszego powiatu z pewnością wiedzą, że na obszarze plebiscytu znalazła się wschodnia część ówczesnego powiatu namysłowskiego, jak również prawie cała Gmina Pokój należąca wówczas do powiatu opolskiego.

Na Urzędzie Gminy w Domaszowicach widnieje tablica mające upamiętnić to wydarzenie, a w archiwach kościelnych odnaleziono zapiski z notatnika ówczesnego proboszcza parafii Włochy Mikołaja Kulawego z roku 1880 na ten temat.

Brak opisu obrazka

Co ciekawe wyniki plebiscytu na terenie powiatu namysłowskiego wcale nie były korzystne dla Polaków. Jak podają źródła blisko 97,5% uprawnionych do głosowania zagłosowało za Niemcami, a niecałe 2,5% za Polakami.

Brak opisu obrazka

O wynikach oraz o samym plebiscycie na terenach naszego powiatu mogą Państwo przeczytać więcej w najnowszym wydaniu naszego Informatora Samorządowego „Nasz Powiat Namysłowski”, a dla zainteresowanych zamieszczamy wyniki plebiscytu z Gmin Domaszowice i Świerczów.

Zapraszamy do lektury.

Barbara Jarmuszewska

 

Wersja XML