Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 6 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Obchody 81. rocznicy agresji ZSRR na Polskę

Z Rana 17 Września 1939 roku, siły zbrojne ZSRR zaczęły przekraczać Polską granice, czołgiści jechali z wywieszonymi białymi flagami, krzycząc od czasu do czasu na strzelających do nich Polaków „Riebiata! W pieriod! Na Germańców!…”. Rozpoczął się IV Rozbiór Polski, możliwy na podstawie podpisanego przez III Rzesze i ZSRR paktu Ribentrop-Molotov, który został podpisany 23 Sierpnia 1939 r.
Agresja sowiecka na Polskę we wrześniu 1939 r. i będąca jej konsekwencją prawie dwuletnia okupacja Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej przyniosły mieszkańcom zagarniętych ziem ogrom represji ze strony władz sowieckich. Liczne aresztowania, zbrodnia katyńska, deportacje to tylko wycinek doświadczeń, z jakim od 17 września 1939 r. zmagali się obywatele polscy. Wiedza historyków na temat tego okresu w dziejach państwa polskiego jest wciąż niepełna, a liczba ofiar okupacji sowieckiej z lat 1939–1941 pozostaje nadal nieustalona, możemy ją tylko szacować.

Brak opisu obrazka
Delegacja władz powiatu namysłowskiego wraz z Radną Sejmiku Wojewódzkiego Panią Teresą Ceglecką-Zielonka składa kwiaty przy pomniku poświęconym pamięci ofiarom 1939 roku w Wilkowie.

W 81 rocznicę agresji sowieckiej na Polskę uczciliśmy pamięć pomordowanych na Kresach Wschodnich. Uroczysta msza św. w intencji ofiar została odprawiona przez ks. Proboszcza Tomasza Caputę w kościele parafialnym w Wilkowie, a uświetniły ją sztandary Policji Państwowej, Straży Pożarnej i Armii Krajowej. Po mszy, pod pomnikiem poświęconym ofiarom „nieludzkiej ziemi”, złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.
Cześć i chwała bohaterom!

Barbara Jarmuszewska

 

Wersja XML